7 Mages
http://www.7mages.net/forum/

Accessibility for people with weak eyesight
http://www.7mages.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=13
Page 1 of 1

Author:  TomVal [ Tue Mar 15, 2016 8:19 pm ]
Post subject:  Accessibility for people with weak eyesight

English: I like this game and I bought both Android and Steam versions. My eyes are anything but good and especially on a tablet, I can see some collectable items very poorly (gold, flute, some flasks, etc.) Wish they were highlighted in some way, so I'd not have to pixel hunt. The situation is a bit better on large PC monitor accompanied with a screen magnifier, but still some objects are really hard to see. And buttons/levers should be highlighted as well. If you consider it a spoiler, since it's a design choice, make a separate Settings section named Accessibility with spoiler warning, so that only people who really need them would actually use them.

Česky: Mám rád celou sérii Skeldalu, 7 mágů jsem si pořídil jak na Android, tak na Steamu. Mám velmi špatný zrak a některé objekty mám velké potíže vidět. Kdyby nebylo nápisů, nevěděl bych třeba o flétně, některých flaškách, ale ani meči. Páky při pohledu zepředu je taky pro mě těžké vidět, tlačítka jsem zatím neobjevil nikde, zatím se pohybuju v kryptě. Poprosil bych o zvýraznění aktivních předmětů a ovládacích prvků, abych nemusel dělat pixel hunting zvlášť na tabletu, ve woknech pomáhá velký monitor a systémová lupa zvětšující obsah obrazovky. Pokud je špatná viditelnost některých prvnků designové rozhodnutí, prosím o sekci Přístupnost (nebo Usnadnění) v nabídce nastavení, kde by bylo varování před spoilery, aby ji využili jen ti hráči, kteří to opravdu potřebují.

Author:  dragon [ Wed Mar 16, 2016 12:53 pm ]
Post subject:  Re: Accessibility for people with weak eyesight

Thank you. We are aware of this problem on mobiles so we highlighted all items by showing their names. The name appear above an item when you are standing on next square. You can grab it from adjacent square. Clickable (tapable :-)) area is exaggerated so you need not to be much precise. Just tap somewhere nearby. Same principle works for selecting target on minimap, we simply choose nearest one.

Author:  TomVal [ Wed Mar 16, 2016 12:59 pm ]
Post subject:  Re: Accessibility for people with weak eyesight

Still took several increasingly frustrated and mad taps to get those damned items :)

Author:  dragon [ Wed Mar 16, 2016 1:04 pm ]
Post subject:  Re: Accessibility for people with weak eyesight

I am sorry to hear that :-(

Page 1 of 1 All times are UTC
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/